0
Sepetim
0
Sepetim
Tüm alışverişlerinizde tohumlu kalem hediye!

Azize Bennu Gerede

30 Ağustos 1971 tarihinde İstanbul'da doğdu. Doktor bir baba ve senarist bir anneye sahip olan Gerede’nin kız kardeşi Şiva, Fas’da yaşamını sürdürüyor. Henüz bebekken New York’a taşındılar. Babası Birleşmiş milletler doktoru olarak 15 yıl New York‘da görev yaptı.

Lisans eğitimini ABD Newyork’daki Parsons School of Art’ta fotoğrafçılık üzerine aldı. Eğitiminin ardından İstanbul’a gelerek mankenlik, fotomodellik, oyunculuk yaptı. Bir süre Fransa‘nın güneyinde yatılı bir okula gitti, 4 yıl daha fotoğrafçılık üzerine eğitim aldı. Türkiye’ye dönerek eğitimini aldığı fotoğrafçılık üzerine çalışmaya başladı. Uzun yıllar New York‘ta yaşadı. Dünyanın çeşitli ülkelerinde birçok fotoğraf sergileri açtı, fotoğraflarını sergiledi.

Oyunculuğa ilk olarak 1989 yılında “İz Peşinde” dizisinde canlandırdığı Füsun karakteriyle başladı. İlk sinema filmi, 1991 yılında çekilen, yönetmenliğini ve senaristliğini Ersin Pertan‘ın yaptığı ‘’Kurt Kanunu” adlı filmdir. Aşk Ölümden Soğuktur adlı İkinci filminde Kadir İnanır ile başrolde yer aldı. Bu filmin yönetmeni ve senaristi olan annesi Canan Gerede Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ödülünü aldı.

Azize Bennu Gerede
Daha fazla gör
Azize Bennu Gerede

Yazarın Kitapları

İndirimli
Ben, Ben Nü

Ben, Ben Nü

Sözüm ona ben toplumun eğitimli, özgür, hatta marjinal bir yüzünü temsil ediyorum. Peki ya gördüğüm şiddete susmamı neyle açıklayacağız? "Sevgi", "cinsellik" ve "şiddet" zihnimde hep kol kola gezmiş. Bir araya gelmemesi gereken bu üç kavramın kurbanı olduğumu anladığımda, zaten çoktan etlerim çürümüş, kalbim kırıklarla dolmuş ve zihnim bulanmıştı. Çocukluğumdan beri böyle öğrenmiş, bunun üzerine inşa etmişim kendi gerçeğimi. Yanlış yapmışım. En büyük yanlışım ise şiddeti kabullenmek olmuş. Bana kızacaksınız! "Sahiden yaşamış mı bu kadın bunları, yok artık daha neler?" diyeceksiniz. "Aptal!" diyenleriniz bile çıkacak biliyorum çünkü bunları vaktiyle kendime söylemiş olan benim. Ama bir farkla. Zor öğrensem de öğrenebildiğim için mutluyum. Acı çeksem de acılarımı dindirebildiğim ve güçlü bir...

13,80 TL23,00 TL