0
Sepetim
Siparişlerim
Tüm alışverişlerinizde tohumlu kalem hediye!
Bennu Gerede

Bennu Gerede

30 Ağustos 1971 tarihinde İstanbul'da doğdu. Doktor bir baba ve senarist bir anneye sahip olan Gerede’nin kız kardeşi Şiva, Fas’da yaşamını sürdürüyor. Henüz bebekken New York’a taşındılar. Babası Birleşmiş milletler doktoru olarak 15 yıl New York‘da görev yaptı.

Lisans eğitimini ABD Newyork’daki Parsons School of Art’ta fotoğrafçılık üzerine aldı. Eğitiminin ardından İstanbul’a gelerek mankenlik, fotomodellik, oyunculuk yaptı. Bir süre Fransa‘nın güneyinde yatılı bir okula gitti, 4 yıl daha fotoğrafçılık üzerine eğitim aldı. Türkiye’ye dönerek eğitimini aldığı fotoğrafçılık üzerine çalışmaya başladı. Uzun yıllar New York‘ta yaşadı. Dünyanın çeşitli ülkelerinde birçok fotoğraf sergileri açtı, fotoğraflarını sergiledi.

Oyunculuğa ilk olarak 1989 yılında “İz Peşinde” dizisinde canlandırdığı Füsun karakteriyle başladı. İlk sinema filmi, 1991 yılında çekilen, yönetmenliğini ve senaristliğini Ersin Pertan‘ın yaptığı ‘’Kurt Kanunu” adlı filmdir. Aşk Ölümden Soğuktur adlı İkinci filminde Kadir İnanır ile başrolde yer aldı. Bu filmin yönetmeni ve senaristi olan annesi Canan Gerede Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ödülünü aldı.

Yazarın Diğer Kitapları

Stokta Yok
Kai Bir Rüya Gördü

Kai Bir Rüya Gördü

"Kai Bir Rüya Gördü" büyüklerin de okuyabileceği spiritüel bir masal. Fotoğraf sanatçısı ve oyuncu Bennu Gerede’nin yazdığı Kai, küçük yaşlarda resimleri sergilenen Dilan Gerede Erkaya’nın 12 yaşında resimlediği dünyayla buluşuyor. Kai, Amazon Ormanları’nda, doğanın içinde tek başına bir çocuk. Ormandaki hayvanlar ve kırmızı bir ejderha, Kai’yi gizemli bir serüvene götürüyor.