0
Sepetim
0
Sepetim
Tüm alışverişlerinizde tohumlu kalem hediye!

Mehmet Öğütçü

Gelecek öngörüsü, enerji, diplomasi ve yatırım üzerine dünyanın önde gelen otoritelerinden birisi. Sadece Türkiye’de değil Çin’den ABD’ye, Rusya’dan Suudi Arabistan’a devletlerin, firmaların, düşünce kuruluşlarının peşinde koştuğu bir beyin.

 

Başbakan danışmanı, diplomat, Uluslararası Enerji Ajansı ve OECD üst düzey yöneticisi, British Gas direktörü, Genel Energy, Invensys, Şişecam, Yaşar Holding, SaudiCrown Holding yönetim kurulu üyeliği görevlerinden geçti. Şimdi Global ResourcesPartnership, LondonEnergy Club, BosphorusEnergy Club başkanlığını yürütüyor, International EnergyCharter’ın özel temsilcisi aynı zamanda. TrinusCapital’in de yönetim kurulu üyesi.

 

Yurtdışında yayımlanmış yarım düzine kitabının yanı sıra ülkemizde Geleceğimiz Asya’da mı? (Milliyet), Yükselen Asya (İmge), Yeni Ekonomik ve Ticari Diplomasi Stratejisi (TÜSİAD), 2023 Türkiye Yol Haritası (Etkileşim), Yeni Büyük Oyun (Doğan), New GeopoliticalandEconomicJourney: Turkey’sNext 10 Years (Bilgesam), Yaşam Bir Seyahattir: Seyyah Diplomat (Destek), Yeni Dünya Düzeni Geliyor mu? (Destek) kitaplarının da yazarı. İngilizce, Fransızca ve konuşma düzeyinde Çince biliyor.

 

 

Mehmet Öğütçü
Daha fazla gör
Mehmet Öğütçü

Yazarın Kitapları

İndirimli
Yeni Dünyanın Gizli Şifreleri

Yeni Dünyanın Gizli Şifreleri

Binlerce yıldır hep yeni düzen çağrıları yapılageldi. Şimdilerde ise Corona krizinden sonra hiçbir şeyin artık eskisi gibi olmayacağından söz ediliyor, bambaşka bir yeni dünya hayal ediliyor. İşin doğrusu, köklü dönüşümler yaşamayacağız hemen. Daha fazla dijitalleşeceğiz, teknolojik dönüşümler hızlanacak, ekonomik ve siyasi milliyetçilik yükselecek, gıda, uzay ve su savaşları gündeme gelecek, enerjide ciddi kırılmalar yaşanacak önümüzdeki dönemde. Temelsiz iyimserlik bizi rehavete sevk eder, ayaklarımızın yere basması gerekiyor geleceğin belirsizlikleri karşısında. Unutmayalım, kendi içinde ayrışan Batı ile Çin ve Rusya arasında, bizim gibi bölgesel güçlerin de yeniden konumlanacağı daha gevşek yeni bir Soğuk Savaş’a doğru savrulacağız. Kaos içinde yeni dengeler, değerler ve uyum temelinde...

25,20 TL42,00 TL
Stokta Yok
Aykırı Beyinler Acayip İlişkiler

Aykırı Beyinler Acayip İlişkiler

Her şeyin daha fazlasını istemek ya da her şeyin daha büyüğüne sahip olmak arzusu bir yaşam amacına dönüştüğünde sadece tüketmeye odaklı bir reflekse neden olur ki bu da günün sonunda yıkıma, doyumsuzluğa ve mutsuzluğa yol açar. İlişkileri de tüketir, düşünceleri ve hisleri de... Oysa hayat basitleştiğinde kolaylaşır... Eldekinin kıymetini biliyor olmak çok değerli... Yeni kuşak ile "kıdemli" kuşak arasındaki uçurum özellikle bu açıdan giderek genişliyor. Akıllı toplumlar, yaratıcı, "aykırı" beyinleri ve kadınları el üstünde tutuyor, çünkü geleceği onlar şekillendiriyor. Diplomat, işadamı, yazar Mehmet Öğütçü, Aykırı Beyinler, Acayip İlişkiler’de kafamızı meşgul eden onlarca soruya yanıt arıyor, kişisel deneyimleri ışığında telkinlerde bulunuyor.