0
Sepetim
0
Sepetim
Tüm alışverişlerinizde tohumlu kalem hediye!

Murat Baş

1970 yılında Yalova’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Yalova’da tamamladı ve ardından Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’ne girdi ve 1994 yılında mezun oldu. Kepini attığı günün ertesi sabahı özel bir hastanede “Diyet Hizmetleri Müdürü” olarak göreve başladı. İkinci sınıfta kafasına koyduğu akademisyenlik hayalini gerçekleştirmek üzere, aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde Araştırma Görevlisi olarak çalışmaya başladı. Yüksek lisans ve doktora eğitimini aynı üniversitede tamamladı. 1996 yılında British Council bursu ile Oxford BrookesUniversity, NutritionandFoodScience Bölümü’nde eğitime gitti. 1999 yılında Başkent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nün ilk çalışanı olarak göreve başladı. 2006 yılında Doçent ve 2011 yılında Profesör unvanlarını aldı. 2010-2013 yılları arasında Başkent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı olarak görev aldı. 2013 yılında aldığı davetle Acıbadem Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü kurucusu ve Bölüm Başkanı olarak göreve başladı, 2018 yılında Acıbadem Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı olarak atandı ve halen aynı görevi yürütmektedir. Ulusal ve uluslararası dergilerde yayımlanmış birçok makalesi, kitap editörlükleri ve kitap bölümleri ile bildirileri bulunmaktadır. Prof. Dr. Murat Baş “Bunlar, benim işimin bir parçası ve kendi seçtiğim akademik yolculuğun zaten olması gereken ürünleri olarak görüyorum” diyor.

Prof. Dr. Murat Baş “Bilimin fanusu içinde yaşamak bana göre değil. Fanusun içinde makalemi ve kitaplarımı yazabilirim, ancak onları yaşamın içine adapte edemem. Bu nedenle orada nefes almam mümkün olmadığından, fanusun dışındaki yaşama nefes olmak için buradayım” diyor.

Televizyon ile tanışması 1999 yılında, hocasının toplantısı nedeniyle yerine katıldığı “Yaz Mutfağı” adlı programın bitiminde, program yapımcısının söylediği ve o zamanlar hiç anlamadığı “Sizde ekran ışığı var, bundan sonra programa her hafta siz gelin” cümlesi ile başlıyor. 2010-2013 yılları arasında Kanal B televizyonunda “Sağlıklı & Formda Sohbetler” programının yapımcılığı ve sunuculuğunu yürüttü. Birçok özel kanalda konuk olarak ekranlarda yer aldı.

Prof. Dr. Murat Baş, yaşamın içindeki bireylere ulaşamazsam, yaptığım işin hiçbir önemi yok diyor ve sosyal projelerin hayatında önemli bir yeri olduğunu söylüyor ve hayatında en çok yer eden üç projenin “GAP Bölgesi Beslenme ve Hijyen Eğitimi”, “Kalbini Dinlesen” ve “İyi Beslen, Mutlu Yaşa” projeleri olduğunu ifade ediyor.

Prof. Dr. Murat Baş evli ve iki çocuk babasıdır.

 

Murat Baş
Daha fazla gör
Murat Baş

Yazarın Kitapları

İndirimli
Yaşam Dediğin 9 Metre

Yaşam Dediğin 9 Metre

YAŞAM DEDİĞİN DOKUZ METRE üç yıldır üzerinde çalıştığım bir kitap. Sindirim kanalımız, dış dünyaya açılan kapımızdır. Belki hepimizde aynı değildir ama, bir insanın ağızdan anüsüne kadar olan sindirim kanalı yaklaşık 9 metredir. Yani yediğimiz ve içtiğimiz her şey, bu 9 metrelik yolculuğun sonucunda iyi ve/veya kötü maddeleri bize bırakır, artakalanlar vücudumuzu terk eder. Eğer bu yolculuğa sağlıklı besinler katılmışsa iyi maddeler, zararlı besinler katılmışsa kötü maddeler geriye kalır. Ve nihayetinde tüm beslenme alışkanlıklarımız "Ne yersen O’sun" ifadesinde birleşir. Bağırsağın, hiçbirimize çekici gelen bir organ olmadığının farkındayım. Ancak, çok sayıda yeni araştırma sayesinde, bağırsağımızdaki dünyanın hastalıkta ve sağlıkta bize eşlik eden, eşsiz bir arkadaş olduğunu öğrendik.Bu ...

42,00 TL70,00 TL