0
Sepetim
Siparişlerim
Tüm alışverişlerinizde tohumlu kalem hediye!
Musa Muhayyedden

Musa Muhayyedden

1960’lı yılların sonlarına doğru yaşam koşulları ve hayat görüşüm beni varoluşun sebeplerini sorgulamaya yöneltti. Kafamdaki sorulara yanıt aradığım bir yola koyuldum. Zamanla anladım ki, bunlar hakikaten sahip olabileceğimiz en karmaşık sorulardı. Kendime şöyle soruyordum: Neden buradayım? Yaratılış amacım nedir? Nasıl yaratıldım? Varoluştaki amacım nedir? Buradan nereye gideceğim? Bu bedenin amacı nedir? İnsanoğlunun geri kalanıyla gerçek ilişkim nedir? Nasıl hareket etmem gerekiyor? Bu soruların cevabını kavramış bir insan nasıl olur? Böyle bir insanın nitelikleri nelerdir?

Bu arayışım neticesinde bir süre sonra sufi bir aziz olan Bawa Muhaiyaddeen ile karşılaştım. Onunla tanışmam 1972 yılının mart ayında bir paskalya günüydü. Bu buluşmanın hem benim hem de eşim üzerinde çok derin bir etkisi oldu. İkimiz de fark ettik ki daha önce gördüğümüz tüm varlıklardan bambaşka bir varlıkla karşı karşıyaydık. Bizden tamamen farklı bir kültürden geliyor ve tamamen farklı bir dilde konuşuyor olması, onun huzurunda tam da yuvamızda gibi hissetmemize mâni olamamıştı. Çok uzun zamandır ilk defa tam da olmam gereken yere vardığımı hissetmiştim ve gerçekten gidecek bir yer yoktu çünkü her şey tam da buradaydı.

Bawa Muhaiyaddeen kendisiyle tanışmamdan kısa bir süre sonra yerlisi olduğu Sri Lanka’ya döndü ve Amerika’ya 1973 yılında tekrar geldi. Gelir gelmez onu görmeye gittik, bizi yakınına aldı ve onun öğretileriyle ilgilenen insanlarla bir araya gelip bize öğretilenleri paylaşmamızı istedi.

1972 yılından ebediyete göçtüğü 1986 yılına kadar doğrudan o’nun rehberliği ve etkisi altında geçirdik. Yıllar içerisinde adına Sufizm denen öğretisinin Hakikat’in mihenk taşı olduğunu anladık. Tüm meselelerin özü, tüm dinlerin özü oydu. Hiç kimseye ait değildi, ancak herkesi eğitiyordu. Öğretiler sevgi dolu, hoşgörülü, asil ruhlu, cömert, dürüst ve zarifti. Öğretiler Rabbimizin bizi kendisine yaklaştırmak için lütfettiği armağanlardı.

Geçtiğimiz 20 yıl içerisinde dünyanın birçok yerine kutsal ziyaretler gerçekleştirdim. Bawa Muhaiyaddeen ile geçirdiğim süre zarfında edindiğim tecrübeleri ve öğrendiklerimi anlatmaya başladım. Asya, Afrika, Avrupa ve Kuzey Amerika içerisinde birçok ülkeye gittim, oralarda sufizm anlattım.

Son yedi sekiz senedir hakikat arayışında olan ufak bir grupla haftalık buluşmalar düzenliyor, deneyim ve irfan paylaşımında bulunuyoruz. Yakın zamanda grubun içinden bazı arkadaşlar bu buluşmaların daha geniş bir kitleye ulaşabilmesi için bir internet sitesi kurmayı teklif ettiler ve bunu gerçekleştirmeye karar verdik. Bu kavrayışları herkes gibi birer öğrenci olarak sizlerle paylaşıyoruz. Öğrenme süreci asla sona ermez. Hepimiz yolun başındayız ve bize verilenleri paylaşma sorumluluğunu taşıyoruz.

Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.)’in ve tüm peygamberlerimizin şefaatlerini Rabbimizden niyaz ederiz. Rehberimiz Bawa Muhaiyaddeen Hazretlerinin şefaatlerini Rabbimizden niyaz ederiz. Rabbimiz çabamızı hayırlı ve aziz kılsın. Bu dünyanın insanlarına faydalı bir çalışma eylesin.

Yazarın Diğer Kitapları

İndirimli
Dönüşüm Yolu

Dönüşüm Yolu

13,33 TL22,22 TL
İndirimli
Hakikat İksiri

Hakikat İksiri

12,22 TL20,37 TL