0
Sepetim
0
Sepetim
Tüm alışverişlerinizde tohumlu kalem hediye!

Osman Nuri Eralp

1877, Arapgir doğumlu Osman Nuri Eralp, Türk bakteriyolog ve veteriner hekimdir. Eğitimini İstanbul'da Mekteb-i Tıbbiye-i Mülkiyeyi bitirdikten sonra Paris Sorbonne ve Institut Pasteur'de tamamladı. Osman Nuri Bey’in asıl uzmanlık alanı bakteriyoloji olmakla birlikte kimya alanında da çalıştığı ve çeşitli eserler verdiği biliniyor. Osmanlı dönemindeki en kapsamlı organik kimya kitabı Osman Nuri Bey tarafından yazılmış olup "İlm-i Kimya-yı Uzvi" ve "Kimya-yı Uzvi-i Tıbbi" adlarıyla, 1902 ve 1905’te iki cilt olarak yayımlanan bu kitabın, düzenli bir bibliyografya içeren ilk kimya kitabı olduğu düşünülüyor. 1905’te Fransa’da yayımlanan yöntemi, “Osman Nuri Metodu” adıyla, Besson’un "Technique Microbiologique et Serotherapique" ile Dopter ve Sacquépée’nin "Précis de Bactériologie" kitaplarında yer aldı.

Pasteur Enstitüsü’nde yayımlanan başarılı araştırmaları sonucunda Fransa hükümeti tarafından 1910’da “Officier d’Académie” ve 1923 yılında “Officier de l’Instruction Publique” nişanları ile ödüllendirilen Osman Nuri Bey, 1910 yılında yayın hayatına başlayan "Cerîde-i Baytâriyye-i Askeriyye"nin bir süre başyazarlığını yaptı. Sivil Veteriner Okulu'nda 1908’de histoloji, patolojik anatomi ve genel patoloji derslerini vermeye başladı. 1914’te binbaşılığa yükseltilen ve 1908-1921 yılları arasında "İlm-i Ensaç" adı altında, İstanbul ve Ankara üniversitelerinde histoloji ve embriyoloji dersleri veren Osman Nuri Bey, I. Dünya Savaşı sırasında Askeri Veteriner Okulu’nun bakteriyoloji ve kimya laboratuvarlarını içine alan Askerî Bakteriyolojihâne-i Baytâri’nin müdürlüğüne atandı. Savaş boyunca sergilediği üstün hizmetleri nedeniyle Harp Madalyası ile onurlandırıldı.

1929’da emekliliğe ayrılan ve 1940’taki vefatına kadar çalışmalarına devam eden Prof. Dr. Osman Nuri Eralp’in, Türkiye’de bakteriyolojinin tarihsel gelişimine ön ayak olmuş bir bilim insanı olarak, 12 kaynak kitabı, 5 bilimsel çeviri kitabı, 68 bilimsel makalesi ve 1905-1924 yılları arasında Almanya ve Fransa’da yayımlanan 18 makalesi bulunmaktadır.

Osman Nuri Eralp
Daha fazla gör
Osman Nuri Eralp

Yazarın Kitapları

İndirimli
Başka Dünyalarda Canlı Mahlukat Var Mıdır?

Başka Dünyalarda Canlı Mahlukat Var Mıdır?

Türkiye’nin ilk bilim-kurgu eseri, bir asır sonra ilk defa Latin harfleriyle okuyucuyla buluşuyor. *** "Bu dünyalarda canlı yaratık var mıdır? Şüphesiz böyle bir sorunun cevabı lazımdır, dediğimiz sürece hayat neden sadece dünyamızda oluşmuş olsun? Bu âlemlerin ortasında, bu dünyaların hepsi birdir. Toz kadar olan Dünya’mızda hayat, canlı yaratık olsun da, onlarda olmasın? Onlar bu dünyadan küçük müdür? Onlar bu dünyadan ilerleme bazında farklı mıdır? Hayır, bu bahsedilen dünyamız gibi hep birbirinden doğmuştur. Hepsi birbirinin anası, babası, hepsi birbirinin kardeşidir. İşte bu soruya karşı bugün kesin cevap verilmiş: Her âlemin kendine özgü, kendi doğal şartlarına göre oluşmuş canlısı, canlı yaratığı vardır." *** Bakteriyoloji ve kimya alanlarında uzmanlaşan Osman Nuri Eralp’in bilimsel...

9,00 TL115,00 TL