0
Sepetim
0
Sepetim
Tüm alışverişlerinizde tohumlu kalem hediye!

Özdemir İnce

1956’da Mersin Lisesi’nden mezun oldu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne devam etti. 1960’ta Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Fransızca Bölümü’nü bitirdi. Bir yıl Sandıklı Ortaokulu’nda öğretmenlik yaptıktan sonra Yedeksubaylık hizmetini İzmir-Bornova 57. Er Eğitim Tugayı’nda yaptı. Ardından, Aydın Lisesi’nde öğretmenlik yaparken Fransız hükümetinin açtığı sınavı kazanarak 1965-1966 yıllarında Paris’te Sorbonne Üniversitesi’e bağlı [“Institut des Professeurs de français à l’Etranger”]’de çağdaş Fransız dili ve edebiyatı ile [“Institut de phonétique”]te fonetik (sesbilim) okudu. Yurda dönüşünde Aydın ve Muğla liselerinde öğretmen olarak çalıştı. 1969’da TRT’ye girdi. 1982’de kurumdan emekli oluncaya kadar Dış Haberler Müdürlüğü’nde çevirmen; televizyonda Metin Yazarı, Öndenetim ve Redaksiyon Şube Müdürü, Program ve Yayın Planlama Müdürü, Genel Müdürlük Müşaviri ve Uzman olarak çalıştı. 1982-1989 yılları arasında çeviri yaparak hayatını kazandı.

1986 yılında, Fransa Kültür Bakanlığı’nın verdiği bursla, Paris’te, Comte de Lautréamont, Arthur Rimbaud ve Aloysius Bertrand üzerine son çalışmalarını yaptı.

1989-2000 yılları arasında Can Yayınları’nda editör, Telos Yayınları’nda editör ve yayın yönetmeni olarak çalıştı.

Ocak 2001’de köşe yazarlığına başladığı Hürriyet Gazetesi’nden 1 Nisan 2012’de ayrılmıştır. 23 Nisan 2014 – 30 Nisan 2014 tarihleri arasında Aydınlık gazetesinde haftada 5 yazı yayınladıktan sonra bu gazeteden  de ayrıldı ve artık gazetelerde yazmamaya karar verdi.

Bunun ardından kişisel web sitesini (www.ozdemirince.com) kurdu ve site 18 Haziran 2014 günü faaliyete geçti. Sitede, Hürriyet ve Aydınlık gazetelerinde, edebiyat ve sanat dergilerinde yayınlanan yazıları ile yeni kaleme aldığı edebi ve siyasal yazıları, denemeleri, şiirleri ve yayınlanan kitapları hakkında bilgiler bulunmaktadır.

Varlık Dergisi’nde Türkiye’de imge, gerçeklik ve benzeri konularda şiir bilincinin gelişmesini sağlayan yazılar yazdı, bu yazıları Şiir ve Gerçeklik adlı kitabında topladı (4. baskı İmge Yayınları, 2011). Ardından şiirin biçim, anlam ve ses katmanları konularında makaleler yazdı ve bunları Tabula Rasa  (3.Baskı, İmge Yayınları, 2011) adlı kitabında topladı. Aynı kitapta Metin Eloğlu, Turgut Uyar, Edip Cansever ve Cemal Süreya üzerine nesnel değerlendirmeler de yer aldı. Bunu geleneğe aykırı yorumlar getirdiği “gelenek ve şiir” konularında deneme ve eleştirilerin yer aldığı ve İlhan Berk’in poetik anlayışını açıklayan yazılarının yer aldığı Yazınsal Söylem Üzerine adlı kitabı yayımladı (3. Baskı,  İmge Yayunları, 2013). Şiirde Devrim  (3.Baskı, İmge Yayınları, 2015) ise modern şiirin kurucuları olan Aloysius Bertrand, Comte de Lautréamont ve Arthur Rimbaud üzerine yorumlarını bir araya getirdiği önemli kitabıdır. Bu dört kitapla muhalif bir bakış açısıyla Türk Şiir bilincinin gelişmesine olanak sağlamıştır.

İlk şiiri 1954’te “Kaynak” dergisinde yayınlandı. Pazar Postası, Türk Dili, a, Değişim, Dost, Şiir Sanatı, Papirüs, Soyut, Türkiye Yazıları, Milliyet Sanat, Yusufçuk, Adam Sanat gibi dergilerde yayınlanan şiirleriyle tanındı. Şiir üzerine kuramsal yazılar ve değişik konularda denemeler, eleştirel denemeler yazdı.

Özdemir İnce
Daha fazla gör
Özdemir İnce

Yazarın Kitapları

İndirimli
Direnen Cumhuriyet

Direnen Cumhuriyet

13,33 TL22,22 TL