0
Sepetim
0
Sepetim
Tüm alışverişlerinizde tohumlu kalem hediye!

Sarkis Minasyan

, gerçek adıyla Aram Aşot, Osmanlı Ermenisi yazar, öğretmen ve gazeteci. 1915 Ermeni Kırımı'nda öldürülmüştür.

1873 yılında Yalova çevresinde olan Çengiler adlı Ermeni köyünde (bugünkü adı Sugören) dünyaya geldi.[1] İlk eğitimini İzmit Körfezi'nin güneyinde olan Bardizag (günümüzdeki Bahçecik)'daki okullarda gördükten sonra Kostantiniyye'ye (bugünkü İstanbul) yerleşti ve orada eğitimini Getronagan Ermeni Lisesi'nde devam etti. 1894 yılında Getronagan Lisesi mezunu olduktan sonra Cenevre'ye gitti ve Ermeni Devrimci Federasyonu'nun Troşag gazetesi yönetmenlerden biri oldu. 1903'te Amerika'ya gitti ve oradaki Hairenik gazetesi'nin manager'i oldu. 1909 Jön Türk devrimi'nden sonra Kostantiniyye'ye geri döndü. Kasımpaşa, Beyoğlu temsilcisi olarak Osmanlı Ermeni milleti'nin meclisine seçildi. Azadamard gazetesinde yazar oldu ve Ermeni cemaati'ni eleştirdi.

Fransızca konuşabilenlerden olan Sarkis Minasyan, Fransızca-Ermenice sözcüğü yazmıştı fakat Ermeni Kırımı'nda öldürüldüğü için yayınlayamamıştı.

24 Nisan 1915'te Sarkis Minasyan 2234 arkadaş ile beraber Kostantiniyye'deki evinde tutuklandı ve Ankara vilayeti'ndeki Ayaş'a sürdürüldü. 2 Haziran'da Diyarbakır'daki askeri mahkemede yargılamak bahanesi ile hapisten dışarıya çıkarıldı, Karacur'a (Siverek) götürüldü ve Teşkilât-ı Mahsusa üyesi olan Hacı Onbaşı tarafından işkence çektirilerek öldürüldü. Cesedi bulunmadı, mezarı büyük ihtimal ile yok.

Sarkis Minasyan
Daha fazla gör
Sarkis Minasyan

Yazarın Kitapları

İndirimli
İstanbul United

İstanbul United

Yıllardır ayrı saflardaki taraftar gruplarının, bir gün omuz omuza direneceklerini kime söylerseniz söyleyin gülerdi. Ama bu kitapta anlatılan her şey yaşandı ve bir yerlerde yaşanmaya devam ediyor… Tüm Ultraslara, tüm direnenlere, formanın üstündeki tere, yemyeşil çim kokusuna, yağan yağmurda omuzda hissedilen ellere, atılan her golden sonra sarıldığımız renktaşa, çekilen üçlülere, kanayan ses tellerine, kuruyan dudaklara, son dakika kaçan gollere, dilde biten tüylere, arma aşkına, tüm güzel insanlara ve endüstriyel futbola karşı sıkılan tüm yumruklara…

6,67 TL11,11 TL