Destek İndirim -
Bu Ayın Fırsatı Çizgi Roman
0
Sepetim

Selahattin Dönmez

Selahattin Dönmez

Selahattin Dönmez Fark Etmeden Diyet Beslenme ve Eğitim Danışmanlığı’nın kurucusudur. 1995 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden Diyetisyen, 1999 yılında Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nün Diyetetik Anabilim Dalı’ndan yüksek lisans yaparak Beslenme Uzmanı unvanını alarak mezun olmuştur.

1999-2003 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Beslenme ve Metabolizma Bilim Dalı’nda Metabolik Hastalıklar Diyetisyeni olarak çalışmıştır. 2004-2005 yıllarında İngiltere’de Royal College of Physicians’ta “Metabolik Hastalıklarda Beslenme” ve 2006 yılında Amerikan Beslenme ve Diyetetik Akademisi’nin “Yetişkinlerde Kilo Kontrolü”, 2007’de Harvard Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Bölümü Beslenme Bilimleri’nde “Enteral ve Parenteral Beslenme” ve 2009’da “Şişmanlığın Tedavisinde Pratik Tedavi Yöntemleri” üzerine mezuniyet sonrası eğitimlerinde sertifika alan ilk Türk diyetisyendir.

1996-2008 yılları arasında “Annual of Nutrition and Metabolism”, “Laboratorine Medicana” ve “Journal of Inherited Metabolism”dergilerinde metabolik hastalıkların klinik bulgu ve diyet tedavileri, “International Journal of Obesity” ve “Appetite”dergilerinde ise obezite tedavisinde diyet tedavisi, yeme davranış bozukluğuna yaklaşımı ile ilgili yayınları yayımlanmıştır.

2008 yılında “Popüler Diyetlerin Metabolizma Üzerine Klinik Etkileri”, 2011 yılında ise “Çocuk ve Ergenlerde Şişmanlığın Tedavisinde Engeller” konusunda Türkiye Diyetisyenler Derneği yayınlarında ve “Beslenme ve Medya” konusunda ise “Beslenme ve Diyetetiğin Psikososyal Boyutu”kitabında da bölümleri bulunmaktadır.

Kanaltürk, Elmax TV, Star TV, ATV, A Haber ve NTV kanallarında sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam konusunda televizyon programları yayınlanmıştır. “Fark Etmeden Diyet”, “Fark Etmeden Diyetle Yeni Bir Hayat”, “Fark Etmeden Diyetle Kalıcı Kilo Verme”, “Mucizesiz Zayıflama”, “Fark Etmeden Diyetle Sağlığı İyileştiren Formüller” ve “Dönmez Diyeti” adında sağlıklı zayıflamanın püf noktaları ve Türkiye’ye özgü besinlerle hazırlanmış sağlıklı yaşam diyetlerini konu alan kitapları bulunmaktadır.

2005-2010 yılları arasında International Affiliate of the Academy of Nutrition and Dietetics Ülke Temsilcisi, 2009-2010 yılları arasında Türkiye Diyetisyenler Derneği’nin Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı olarak görev yapmıştır. 2009-2010 yılları arasında The European Federation of the Associations of Dietitians ve International Confederation of Dietetic Associations Türkiye delegesi olarak Dietetic Network grubunda çalışmıştır.

Halen İstanbul’da Fark Etmeden Diyet Beslenme ve Eğitim Danışmanlığı’nda Uzman Diyetisyen ve İstinye Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır. Türkiye Diyetisyenler Derneği, The American Academy of Nutrition and Dietetic’s, Metabolik ve Bariatrik Cerrahi Diyetisyenliği ve Gıda Aydınlatma Platformu üyesidir. Prof. Dr. Ayşe Baysal Beslenme Eğitim ve Araştırma Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi ve Yönetim Kurulu Başkanı’dır. “Sabah” gazetesi köşe yazarı ve “Healthy Food Guide Türkiye”dergisi Genel Yayın Yönetmeni’dir.

 

Selahattin Dönmez
Daha fazla gör
Selahattin Dönmez

Yazarın Kitapları

Hayat Yedikçe Güzel Destek Yayınları

Hayat Yedikçe Güzel

Toplam: 1