0
Sepetim
Siparişlerim
Tüm alışverişlerinizde tohumlu kalem hediye!
Süreyyya Evren

Süreyyya Evren

Roman ve öykü yazarı. 19 Mayıs 1972, İstanbul doğumlu. Asıl adı Süreyya Evren Türkeli’dir. “Süreyyya” daki üçüncü ‘y’yi kendisi ekledi. Nişantaşı Anadolu Lisesi mezunu. Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Bölümündeki yükseköğrenimini tamamlamadan bıraktı. Yayınevlerinde editörlük, redaktörlük ve çevirmenlik; dergilerde yayın kurulu üyeliği yaptı.

İlk öyküsü “Susmana Gerek Var ve Oturmana”, 1991’de Varlık’ta; sonraki yıllarda öykü, şiir ve yazıları Varlık, Sombahar, Şizofrengi, Evrensel Kültür, İnsancıl ve Öküz dergilerinde yayımlandı. 1991 Varlık Dergisi 1000. Sayı Gençlik Ödüllerinde Öykü Başarı Ödülünü aldı.

ESERLERİ:

ROMAN: Postmodern Bir Kız Sevdim (1993), Yaşayıp Ölmek Aşk ve Avarelik Üzerine Kısa Bir Roman (1994), Ur Lokantası (1999).

ÖYKÜ: Zaman Zeman Öyküleri (1995), Hepimiz Gogol’un Palto’sundan Çıktık (2001), Buruşuk Arzular (2004).

DERLEME: Genç Şairler ve Yazarlar Kitabı (1995).

DENEME: Bağbozumları-Kültür, Politika ve Gündelik Hayat Üzerine (Rahmi G. Öğdül ile, 2002).

ÇEVİRİ: Frantz Fanon (İ.L. Gentzier’den, 1997).

Yazarın Diğer Kitapları

İndirimli
Dokunan Kitap

Dokunan Kitap

"Neden yazmalı" ve "nasıl yazmalı" sorusuyla açılıyor Dokunan Kitap. Süreyyya Evren’in yıllar içinde üstüne yazdığı, düşündüğü, konuştuğu kitapları, filmleri, dizileri, sanatçıları, dergileri katediyor. Ece Ayhan, Oğuz Atay, Franz Kafka, E.L. James, Lars von Trier duraklarına uğruyor. Gündeliğin içine Hilal Cebeci’nin Twitter personası da giriyor Gangnam Style ile Ai Weiwei’nin ortaklaştığı noktalar ve Playboy’un dününe bugününe dair geniş bir okuma da. Süreyyya Evren, Aranan Kitap, Buluntu Kitap ve Kırılgan Kitap’tan sonra bu kez de Dokunan Kitap’taki yazılarıyla başta edebiyat olmak üzere sanattan ve gündelikten geriye kalanı her zamanki özgün bakışıyla, siyasi ve felsefi bir yaklaşımla yazısına konu ediyor.

14,40 TL24,00 TL