0
Sepetim
0
Sepetim
Tüm alışverişlerinizde tohumlu kalem hediye!

Tuluhan Tekelioğlu

Adının anlamı güneşin doğuşu olan Tuluhan Tekelioğlu, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra, gazeteciliğe Pariste, Sipa Presste başladı. 1994-2001 yılları arasında Hürriyet Gazetesinde çalıştı. 2000 yılında TV programcılığına adım attı. Cine 5, Habertürk gibi kanallarda TV programları sundu. Kanal Dde Mehmet Ali Birand yönetiminde, sabah haberlerini hazırladı ve sundu.

2005 yılında sabah haberlerinde başlattığı kitap kampanyası ile köy okullarına 10 bin kitap bağışı yapılmasını sağladı. Yazılı ve görsel medyada başarılı haberlerin ismi olarak tanındı.

2010 yılında belgeselciliğe ve yazı dünyasına adım attı. Yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendiği belgeselleri, dünyada ve Türkiyede ses getirdi. Yeni Hayat adını verdiği Türkiyenin ilk organ nakli belgeselini çekerek, Türkiyeye 2000 organ bağışçısı kazandırdı. Milyonda 3 olan organ bağışı oranı, Yeni Hayat’ın birçok ildeki gösterimleri ve Tekelioğlunun yaptığı farkındalık konuşmalarından sonra milyonda 5e yükseldi.

“Kadın Varsa İmkansız yoktur” diyerek, 2017 yılında kadınlardan Türkiyeye bir umut ve cesaret belgeseli hediye etti. Mahatma Gandhinin “Görmek istediğin değişimin kendisi ol” cümlesiyle başlayan Yapabilirsin, Uluslararası Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali ödülüne layık görüldü. Filmin Amerikadaki gösterimlerinden elde edilen gelirle, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneğinin 102 öğrencisine burs sağlandı. Cesaretin bulaşıcı olduğunu vurgulayan Tekelioğlu, Yapabilirsin belgeselini kitaplaştırarak Anadoluda binlerce kadına ulaştı. Farklı kentlerde yaptığı “cesaret” konuşmaları ile değişimin içten tetiklendiğini, dışardan beklemek yerine, insanın kendi içindeki güce sarıldığında neleri yapabileceğini anlatarak birçok kurumla birlikte, sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştirdi.

19 Mayıs’ın 100. yılına, Türk gençliğine Güç Sensin adlı belgeselini hediye etti. “Açılmamış kanatların büyüklüğü bilinmez” cümlesiyle başlayan Güç Sensin, umutsuz gençliğe, ancak hayal kuran ve kendi gücüne sarılarak ilerleyenlerin hayatta iz bıraktığını anlatıyor.

Tekelioğlu, “önce insan, sonra gazeteci” olarak, ne biri önde, ne diğeri arkada, toplumun ancak kadın-erkek yan yana, ileriye doğru adım atacağına inanarak, belgeselleri ve konuşmalarıyla farkındalık yaratmaya devam ediyor. Yazarın 40’ında 40 Kadın, 50sinde Erkek, Ya Bizdensin Ya Da, Üvey Evlat, Yapabilirsin adlı kitapları da bulunmaktadır.

 

Tuluhan Tekelioğlu
Daha fazla gör
Tuluhan Tekelioğlu

Yazarın Kitapları

İndirimli
Güç Sensin

Güç Sensin

Aradığın mucize uzakta değil, senin içinde! Gerçekleşmiş bir hayalin yaşattığı coşku benzersiz. Neler yok ki o coşkuda; taşkın ruhtaki hevesi kırmak yerine sahiplenen, cesaret veren o "yakın"la çoğalan gurur, yoksunluğu alt etmenin sevinci, toplumsal olarak işe yarama duygusunun özgüveni. Tüm bunları Güç Sensin’de gözlerim dolarak fark ettim. Hayalinin peşinden giden gençlerin hikâyesini okurken şunu hissettim; gençlerin önünü açacak mucizenin uzakta, dışarıda değil çoğu kez yanı başında olduğu ne kadar bilinse o kadar iyi. Çiğdem Toker (Sözcü Yazarı) Günümüz dünyasında, özellikle de ülkemizde, sınavlara dayalı ezberci eğitim sistemiyle, gençlerimizi öylesine hırpalarız ki, yaşamlarının ilkbaharında sonbaharı yaşatırız! Oysa hayat, testlerle bize dayatıldığı gibi 4-5 seçenekli değil, sonsu...

16,80 TL28,00 TL
İndirimli
Yapabilirsin

Yapabilirsin

TULUHAN TEKELİOĞLU’ndan BİR CESARET KİTABI Bazı filmlerin, bazı kitapların bizi değiştirdiğini biliriz. Karşımıza ilk önce belgesel olarak çıkan Yapabilirsin, işte böyleydi. Film bittiğinde 42 dakika önceki kişi olmadığımı hissetmiştim. Kadınların cesaret dolu enerjisini aktardığı değişim duygusu öyle güçlüydü ki, "Bunu mutlaka bizim oğlanlar da izlemeli" dedim içimden. Ve zaman yitirmeden ikinci kez, bir de oğullarımla izledim. Kitabı okuduktan sonra, aynı duyguyu daha yoğun yaşıyorsunuz. Yapabilirsin, değişim isteğini tetikliyor... Çiğdem Toker (Sözcü Gazetesi Yazarı) Bu kitapta, "hayallerinden yapılmış bir hayatı" yaşayan kadınları bulacaksınız. Onların cesaretle yoğurulmuş hayatlarından, zihninize akacak motivasyon mineralleri size iyi gelecek. Kitabın yazarı da hayatın zorluklarını az...

16,20 TL27,00 TL