0
Sepetim
0
Sepetim
Tüm alışverişlerinizde tohumlu kalem hediye!

Ünal Ersözlü

 Şair, Yazar, Gazeteci (Doğum 1959-Ankara)

 

Ünal Ersözlü, İzmir Eczacıbaşı İlkokulu, Manisa Şehitler Ortaokulu’nu bitirdi; lise öğrenimini Bornova Suphi Koyuncuoğlu ve Adana Karşıyaka Lisesi’nde tamamladı.

Yüksek öğrenimini Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde sürdürdü.

 

Ünal Ersözlü’nün lirik, toplumcu gerçekçi, izlenimci çizgide değerlendirilen ve 1980 yılından günümüze uzanan şiir yolculuğu sürüyor. Ersözlü, “Okyanusların Not Defteri” adlı ilk kitabıyla 1990 Akademi Kitabevi Şiir Başarı Ödülü’nü, “Gidiyorum Adım Unutuluş Olsun Diye” adlı kitabıyla 1998 Behçet Aysan Şiir Ödülü’nü kazandı.

 

Denemeleri “Zaman, Ayna, Bıçak”  adlı kitabında yer aldı. Aşk-ı Hakiki adlı şiir kitabını yayınladı. 

Lirik tek uzun şiiri kapsayan “Gençliğin Dün Gecesi” adlı bir kitabı daha var.

 

Şair, “Kapıyı Çalıyorum” adlı kitabı ile 2011 yılında Yunus Nadi Şiir Ödülü’ne layık görüldü. Ersözlü’nün son şiir kitabı “Sarmaşk” adını taşıyor.

 

Ersözlü, 2018 yılında “Dört Gün Buda, Üç gün Zorba” adlı deneme kitabını, 2019 yılı başında “Tanrının Yaşam Kılavuzu” adlı felsefi inceleme-deneme kitabını yayınladı.

 

Ersözlü, gazeteciliğe 1987’de Yeni Gündem Dergisi’nde başladı. Yeni Asır’da muhabirlik, yazı işleri müdürlüğü, yazarlık; Barometre’de Ege temsilciliği, Ateş ve Sabah’ta yazarlık yaptı. Televizyon programcısı oldu. Sabah’ta Akdeniz ve Ege Temsilcisi, yayın yönetmeni, yazar olarak çalıştı. Gazetecilik ödülleri aldı. Ersözlü, iletişim alanında da görev aldı. Tansaş’ın ilk yıllarında Basın Halkla İlişkiler Direktörlüğü yaptı. (1990).

 

Zülfü Livaneli (1994) ve Piriştina (1999) seçim kampanyalarının yönetim ekibinde yer aldı. Ahmet Piriştina döneminde, İzmir Büyükşehir Belediyesi Şirketi İzmir Yayıncılık’ın Genel Müdürlüğü ve Piriştina’nın Medya Danışmanlığı görevlerini üstlendi.

 

İzmir Kent Kitaplığı’nı kurdu; İzmir Kent Kültürü Dergisi’ni çıkardı.

Efsun Ersözlü ile evli. Şafak adında bir oğlu var.

 

Halen özel sektörde bir grubun Kurumsal İletişim Direktörlüğü görevini sürdürüyor.

 

ESERLERİ

Okyanusların Not Defterinden (1990)

Gidiyorum, Adım Unutuluş Olsun Diye (1998)

Zaman, Ayna ve Bıçak (1999)

Aşk-ı Hakiki (2004)

Gençliğin Dün Gecesi (2008)

Kapıyı Çalıyorum(2012)

Sarmaşk (2014)

Dört Gün Buda, Üç Gün Zorba (2018) (Karakarga)  

Tanrının Yaşam Kılavuzu (2019) (Karakarga)

Yeryüzü Misafiri (2020) (Karakarga) 

 

Ünal Ersözlü
Daha fazla gör
Ünal Ersözlü

Yazarın Kitapları

İndirimli
Yeryüzü Misafiri

Yeryüzü Misafiri

Ey insan. Misafirsin. Kıymetini bil zamanının, her şeyin. Çok sev, âşık ol; öğren okumayı kâinat kitabını. Tanrı’nın Yaşam Kılavuzu kitabıyla bizi gölgemiz gibi takip eden kaderimizle ilişkimizi güzelleştirmeye davet eden Ünal Ersözlü, bu kez yeryüzünde bir misafir olan insanı kendine dönmeye çağırıyor. Şeyh Galip’in "Kendine iyi bak çünkü âlemin özüsün sen" sözleriyle açılan Yeryüzü Misafiri, âlemin özü olan insanın kendini bilmekle neler yapabileceğine dair bir kitap. İnsan, hayatın gelip geçiciliğinde bir mana bulmak hem de bu yeryüzü misafirliğini en dolu şekilde yaşamak için ne yapmalı? Ünal Ersözlü tarihten filozofların, sufilerin, sanatçıların ve bilgelerin anlatılarından aldığı rüzgârı insanın yaşamını daha iyi yapma çabası için kullanıyor.

20,40 TL34,00 TL
İndirimli
Dört Gün Buda Üç Gün Zorba

Dört Gün Buda Üç Gün Zorba

"Hayatta en çok sevmeniz gereken kişi kendinizsiniz." – Buda "Kendini kurtarmanın tek yolu başkalarını kurtarmak için çabalamaktır." – Alexis Zorba Bambaşka kıtalarda ve asırlarda yaşamış arifler, mutluluğun peşine düşenlere mürşidin kendi algılarımız olduğunu söylediler. Erdemin, metanetin ve öz saygının bir kökte filizlenip, dallarından sevgiyi, huzuru, neşeyi nasıl uzatacaklarını anlattılar. Oysa insanlık hâlâ, halının altına bizzat süpürdüğü hazineyi, tanımadığı kahramanları masal dağlarında arıyor. Ünal Ersözlü; dört gün Buda kadar dingin ve sabırlı, üç gün Zorba kadar coşkulu ve tutkulu yaşamanın, mutluluğa hak ettiği dengeyi nasıl vereceğini anlatıyor. Buda’dan Hallac-ı Mansur’a, Eckhart Tolle’den Jung’a kadar, keşiflerini paylaşmış ne kadar bilge varsa, bizi onların işaret ettiği h...

12,22 TL20,37 TL
İndirimli
Tanrının Yaşam Kılavuzu

Tanrının Yaşam Kılavuzu

"İnsanın, kendisine kavuşmak için sürdürdüğü yolculuk, tıpkı bu yolculukta soracağı sorular gibi, hiç bitmeyecek. Karşılaştığı her durum da, içsel yolculuğunun birer durağı gibi, ona soluklanma, yaşadıklarını sindirme ve yola devam etme gücü verecek." Dört Gün Buda, Üç Gün Zorba’nın yazarı Ünal Ersözlü, tevafuk ve kuantumun ortaklığını işaret edip, bizi gölgemiz gibi takip eden kaderimizle ilişkimizi güzelleştirmeye çağırıyor. İlk Yedi Bilge’den eczacılara, şairlerden doktorlara kadar, insanlık için hayatı daha iyi, daha doğru ve anlamlı hale getirmeye gönül vermiş ariflerin yorumlarını da arkasına alarak, yolculuğumuzu tatlandırmamızın yollarını gösteriyor.

15,60 TL26,00 TL