0
Sepetim
0
Sepetim
Tüm alışverişlerinizde tohumlu kalem hediye!

Aslı Erdoğan

1967 yılında İstanbul’da doğdu. Amerikan Robert Lisesi, ardından Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünü bitirdi. Yüksek lisansını CERN’de (Avrupa Yüksek Enerji Fiziği Laboratuvarı) hazırladı. Rio de Janeiro’da başladığı fizik doktorasını yarıda bırakarak yazmayı seçti. 1994’te ilk kitabı yayımlandı.Ulusal ve uluslararası basında kendinden övgüyle bahsedilen yazar, çok sayıda değerli ödül aldı. Yapıtları birer “çağdaş klasik” olarak nitelendirilirken, Fransız Edebiyat Dergisi Lire, 21. yüzyılda edebiyat dünyasına damgasını vuracak 50 isim arasında gösterdi.Radikal gazetesinde köşe yazarlığı yapan Erdoğan, 2011 yılında Özgür Gündem gazetesinde yazmaya başladı. 2016 yılında Özgür Gündem gazetesine yönelik soruşturmada “silahlı terör örgütü üyeliği” ve “halkı kışkırtmak” iddiasıyla tutuklandı. “Devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozma” yönündeki suçlamalardan delil yetersizliği sebebiyle tahliyesine karar verilirken, “Terör örgütü üyeliği” suçlaması ile de tutukluğu devam etti. Aslı Erdoğan 133 gün süren tutukluluğunun ardından 29 Aralık 2016 tarihinde tahliye edildi. Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle tutuksuz yargılanıyor. Kitapları ise dünya dillerine çevrilmeye ve ödüller almaya devam ediyor.

Kitapları: Kabuk Adam (1994), Mucizevi Mandarin (1996), Kırmızı Pelerinli Kent (1998), Hayatın Sessizliğinde (2005), Bir Yolculuk Ne Zaman Biter (2000, Gazete Yazıları), Bir Delinin Güncesi (2006, Denemeler), Bir Kez Daha (2006, Denemeler), Taş Bina ve Diğerleri (2009, Öykü)
Bazı Ödülleri: Deutsche Welle Öykü Ödülü (1997), MEET bursu (2005), Dünya Yay. Yılın Kitabı (2005), Sait Faik Hikâye Armağanı (2010), Zürih Kent Yazarı (2012), Ord i Grenseland Prisen (2013), Words Vithout Borders (2013), Tucholsky Ödülü (2016), Danimarka PEN Yazarlar Birliği – “Onur üyesi” (2016), Musa Anter Ödülü (2016), Bruno Kreisky İnsan Hakları Vakfı Ödülü (2017), Avrupa Kültür Vakfı Prenses Margriet Ödülü (2017), Erich Maria Remarque Barış Ödülü (2017)
Aslı Erdoğan
Daha fazla gör
Aslı Erdoğan

Yazarın Kitapları

Stokta Yok
Artık Sessizlik Bile Senin Değil

Artık Sessizlik Bile Senin Değil

-Prenses Margriet Kültür Ödülü -Erich Maria Remarque Barış Ödülü -Theodor Heuss Madalyası -Bruno Kreisky İnsan Hakları Ödülü -Karl Tucholsky Ödülü Aslı Erdoğan, bir Orta Avrupa kentindeki müzik festivalinden Diyarbakır’daki, Cizre’deki yıkıntılara uçuyor. Frankfurt’taki bir konuşmadan, darbe gecesi Harbiye’ye konuyor. Hayatın bütün karanlık köşelerinde, ne kadar ürkütücü kıpırtı varsa tanık oluyor ve bu şiddetli gerçekliği, elini cayır cayır yakacaksa da şiddetsiz, tarafsız, tekrarsız, yeniden ve yeniden kurguluyor. Aslı Erdoğan’ın Radikal, Özgür Gündem gazeteleri ve Karakarga Dergi’de yayımlanan bu yazıları, pek çok dilde kitaplaştırıldı ve ödüller aldı. Burada okurlarına ulaşması içinse yazarın dört duvar arasından çıkması, sokaklara kavuşması gerekti. Altı yılın bütün kayıpları, acıları...