0
Sepetim
0
Sepetim
Tüm alışverişlerinizde tohumlu kalem hediye!

Fatin Hazinedar

Kediler damdan dama koşarken birbirlerinin peşinde, mart kedisi olarak Bolaman’da gözlerini Karadeniz’e açtı bindokuzyüzaltmışbeş Mart on beşinde... 

İlk şiiri mart kuşu martı okudu kulağına. Kuzey rüzgârları salladı beşiğini. Kasabada çöpçüler en çok onun kapısından süpürdüler düş tozlarını. Beş yaşında kediye tereyağlı ekmek vermemenin ödülü tetanos aşısı iğneleri oldu. Okul sıralarında Marşal yardımı sütü hiç içmedi, 27 Mayıslarda hiç şiir okumadı. Sınıfta söz istemekten çok itiraz parmağını kaldırdı havaya. İki taşlı kalelere çok gol attı. Mahalle maçlarında hep santrafor oynadı.

Gol atmadığı zamanlarda İlkokul, ortaokul ve liseyi Fatsa Bolaman’daokudu. Hızını alamayıp Yıldız Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Metalurji Mühendisliği’ni bitirdi.

Evlendi, mühendislik ve kız çocuğuna babalık yaptı ,arada şiir ve denemeler yazdı.

Adam Sanat, Milliyet Sanat, Evrensel Kültür, Sözcükler, Mühür, Düşlem, Poetik Us, Yeni Biçem, Mozaik, Yine Hişt, Yeni e, Cumartesi dergilerinde şiirleri yayımlandı. Tezgah dergisi kapanıncaya kadar dergide yazı yazdı. Kitapeki, KE ve Tuna dergilerinde yazılar yazmaya devam ediyor. 1995 Yılında Rıfat Ilgaz Şiir ödülünde “Aşk-ı Salacak” adlı dosyası övgüye değer bulundu. Girdiği ilk ve son yarışma oldu.


Çıktığı deniz yolculuğunda Aşk-ı Salacak ,Küçük Bir Ada’nın Not Defterinden Bolaman ve Balkondan Düşen Küçük L adlı kitaplar atlıyor kayığa. Yolculuğuna devam ediyor, daha çok yolu olduğunu ve kayığa daha çok kitap atlayacağını söylüyor.
Martılara söylerken duymuşlar; bütün şairleri seviyormuş. Ha… Bir de kedileri…

 

Fatin Hazinedar
Daha fazla gör
Fatin Hazinedar

Yazarın Kitapları

İndirimli
Balkondan Düşen L

Balkondan Düşen L

"Yaşantı" kelimesini bulan şairi bilir misiniz? Peki, Yavuz Zırhlısı’nın büyük şair Nâzım Hikmet’in hayatındaki yerini? Hangi ünlü şair, komşu bahçelere dalıp erik çalardı? Düdüklü tencerede şiir kaynatanlar, karnında güneşi taşıyan ressamlar, boksör şairler ve çok daha fazlası tarihin tozlu sayfalarından kopup Balkondan Düşen L’de bir araya geliyor. Nâzım Hikmet’ten Orhan Veli’ye, Can Yücel’den Edip Cansever’e, Prévert’den ve Cézanne’a, Ahmet Zeki Kocamemi’den Bedri Rahmi Eyüboğlu’na, Flaubert’ten Van Gogh’a bir anılar ağı örüyor Fatin Hazinedar. Bu anılarda, ilginç rastlantı ve olaylarda, iz bırakmış sanatçılar birbirine öyle beklenmedik bir şekilde değiyor, öyle anlarda birbirlerinin kaderini değiştiriyor ki şaşkınlığınızı gizleyemiyorsunuz. Elinizdeki kitabı okuduktan sonra edebiyat ta...

11,40 TL19,00 TL