0
Sepetim
0
Sepetim
Tüm alışverişlerinizde tohumlu kalem hediye!

Başar Yaltı

1954 yılında Erzurum, Aşkale’ de doğan Yaltı, 1974 yılında Kara Harp Okulu’nu bitirmiştir ve Jandarma Subayı olarak Türk Silahlı Kuvvetleri’ne katılmıştır. Subay olarak görev yaparken okuduğu İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden Şubat 1980’de mezun olmuştur. Yine Subayken Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde “Olağanüstü Yönetim Usulleri” konulu tezi ile Yüksek Lisans yapmıştır. 1986 yılında, kıdemli yüzbaşı rütbesindeyken istifa ederek görevinden ayrılmış ve aynı yıl Avukatlığa başlamıştır.

Bu yıl (2018) “Hukuk Devleti Perspektifinden ‘Avukatların Adil Yargılanma Algısı’ ” konulu Doktora tezini tamamlayarak “Doktor” unvanını almıştır.

Av. Dr. Başar YALTI, bunların yanında Baro çalışmalarını uzun zamandan beri sürdürmektedir. Bu çerçevede Baronun çeşitli merkez ve komisyonlarında görev almanın yanı sıra;

2004-2009 yılları arasında Türkiye Barolar Birliği Disiplin Kurulu Üyeliği

2010-2012 yılları arasında İstanbul Barosu Yönetim Kurulu Üyeliği

2013-2017 yılları arasında Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu Üyeliği ve Başkan Yardımcılığı görevinde bulunmuştur.

Av. Dr. Başar YALTI birçok dernek üyeliğinin yanısıra 2013 yılından beri de Basın Konseyi Yüksek Kurul üyeliği yapmaktadır.

Bugüne kadar çeşitli gazete ve dergide çok sayıda makalesi yayınlanmıştır. Av. Dr. Başar YALTI’nın “Avukatın Adı Yok” adlı bir kitabı bulunmaktadır.

Başar Yaltı
Daha fazla gör
Başar Yaltı

Yazarın Kitapları

İndirimli
Avukatın Adı Yok

Avukatın Adı Yok

Cumhuriyet döneminde, aydınlanma ışığında yeniden düzenlenen hukuk sisteminin son on yılda geçirdiği değişimler, birey ve toplum olarak edinilen kazanımların, yurttaş olarak alınan sorumluluklarla beraber hak ve özgürlüklerin nasıl göz göre göre elden çıkarıldığını özetliyor. Av. Dr. Başar Yaltı, bağımsız yargının ne olduğunu ve toplumsal yaşayışımızı nasıl şekillendirdiğini hatırlatarak, emir ve talimatla işleyen yargının bizi nasıl da sonu belli, kirli bir mizansenin parçası yaptığını gösteriyor. Siyasal iktidarın, yargı üzerinden Cumhuriyet’le nasıl hesaplaştığını ortaya koyuyor.

10,00 TL16,67 TL